Het is goed om te zien dat de Tweede Kamer luistert naar ondernemers en doorpakt met de broodnodige aanpak van regeldruk, zegt MKB-Nederland. Het parlement stemde gisteren niet alleen in met de Instellingswet Adviescollege Toetsing Regeldruk, waarmee de ATR een permanente status en meer bevoegdheden krijgt, maar nam ook een aantal belangrijke amendementen aan waarmee onnodige regeldruk in nieuwe wetsvoorstellen beter beteugeld wordt.

Met de Instellingswet ATR zijn de bevoegdheden van het adviescollege op belangrijke punten uitgebreid. Zo kan ATR ook gaan adviseren over het voorkomen van onnodige regeldruk tijdens de totstandkoming van nieuwe regelgeving uit Europa en kunnen ministeries in een vroeg stadium actief advies vragen over voorgenomen beleid. In lijn met het hoofdlijnenakkoord wordt ATR voorstaan verplicht betrokken bij de voorbereiding van wet- en regelgeving met significante regeldrukeffecten.

Meer tanden

De Tweede Kamer heeft met een aantal aangenomen amendementen de regeldrukwaakhond nog meer tanden gegeven. Door een amendement van BBB gaat het ATR ook controleren of regeldruk goed in kaart is gebracht bij evaluaties van bestaande regelgeving. Dat was een duidelijke wens van MKB-Nederland. Een VVD-amendement heeft ervoor gezorgd dat het adviescollege ook in de gaten gaat houden of de inbreng van ondernemers tijdens de MKB-toets goed is verwerkt in nieuwe voorstellen. Ook belangrijk, want dat is volgens de ondernemersorganisatie nu lang niet altijd het geval.

Stapeling van regels

Het is vaak ook de stapeling van regels die ondernemers horendol maakt. Winstpunt is daarom dat ATR ook gaat adviseren over regeldruk als gevolg van stapeling en samenhang met (complexe) regelgeving (amendement CDA) en beleidsregels mag toetsen (amendement ChristenUnie). In beleidsregels staat hoe de toezichthouder wetgeving interpreteert. Niet zelden vinden nationale koppen en onnodige regeldruk juist daarin hun oorsprong.

Negeren voorkomen

Een amendement van SGP verplicht de regering om ATR in staat te stellen een aanvullend advies te geven bij gewijzigde wetsvoorstellen als er sprake is van substantiële regeldruk. Het gaat hier om voorstellen waarover het adviescollege in eerste aanleg al een negatief advies heeft uitgebracht. Zo kan het parlement beter beoordelen wat de regeldrukeffecten van het gewijzigde voorstel zijn. Volgens MKB-Nederland moet dit ook voorkomen dat negatieve ATR-adviezen (kunnen) worden genegeerd. Verder zorgen twee amendementen (CU en SGP) ervoor dat ATR ook over werkbaarheid, handhaving en uitvoering van voorstellen uit Europa gaat adviseren.

Bron: MKB Nederland